Skansen Wsi Łowickiej
Łowicz kojarzony jest przede wszystkim z kolorowymi ludowymi spódnicami i krajkami. Nie bez powodu – to w końcu stolica słynnych, kolorowych pasiaków i o czym już nie wszyscy wiedzą pięknych pisanek. To niewielkie miasteczko w województwie łódzkim słusznie uważane jest za jedno z głównych centrów folkloru na tych terenach.
W Łowiczu mieści się muzeum, które zajmuje się gromadzeniem zbiorów z historii i kultury regionu. Oprócz bogatego działu historycznego posiada duże zbiory lokalnej sztuki ludowej. Są tu prezentowane elementy stroju łowickiego, ludowe hafty, wycinanki, pisanki, rzeźba, malarstwo i wszelkie inne wytwory sztuki tworzonej przez lokalnych artystów.
Muzeum w Łowiczu posiada w oddalonych o 7 kilometrów Maurzycach swój oddział, w postaci skansenu, który oficjalnie nazywa się Muzeum Wsi Łowickiej. Od połowy lat siedemdziesiątych XX wieku udało się tu zgromadzić ponad 40 obiektów z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Są to przede wszystkim budynki mieszkalne i gospodarcze pokazujące wygląd wsi łowickiej od I połowy wieku XIX.
Skansen podzielony jest na dwie części, w których odtworzono dwa charakterystyczne dla tych terenów układy przestrzenne wsi – występującą do połowy XIX wieku tak zwaną stara wieś z owalnym placem na środku oraz ulicówkę, która spopularyzowała się w wieku XX. Oprócz domów i zagród w skansenie podziwiać można także tak zwana małą architekturę wiejską, na która składają się kapliczki, kuźnie czy piece chlebowe.
Ciekawa jest także ekspozycja dawnego sprzętu rolniczego oraz mieszcząca się w zrekonstruowanej starej remizie wystawa sprzętu strażackiego. Ponadto w zagrodach można zapoznać się z dawnym rzemiosłem wiejskim. Pracuje tu miedzy innymi garncarz, hafciarka czy kobiety wyrabiające bibułkowe kwiaty.
Spacerując wśród zabudowań Muzeum Wsi Łowickiej można odnieść wrażenie, że przeniosło się w czasie o ponad 100 lat i uczestniczy w życiu ówczesnej wsi.
Linki:
www.muzeumlowicz.pl