Park w Arkadii
Nazwa Arkadia kojarzy się z pięknem oraz krainą szczęścia. I nie ma chyba lepszej lokalizacji dla malowniczego parku niż niewielka wioska w powiecie łowickim o tej właśnie nazwie. Jest tu bowiem i piękno i harmonia i spokój.
Park w Arkadii powstał na polecenie jej właścicielki Heleny z Przeździeckich, żony Michała Hieronima Radziwiłła w latach siedemdziesiątych XVIII wieku. W tym czasie najmodniejszym stylem w jakim zakładano wielkie europejskie parki i ogrody był styl angielski. Charakteryzował się on upodabnianiem tworzonych założeń do naturalnych zbiorowisk roślinnych. Powstawały dzięki temu przepiękne parki krajobrazowe, które wzbogacane były licznymi budowlami nawiązującymi do modnego wówczas historyzmu.
Głównym architektem parku w Arkadii był Szymon Bogumił Zug. Na polecenie księżnej miał zagospodarować rozległy teren po obydwu stronach niewielkiej rzeczki Skierniewki, która wraz z powstałym stawem stałą się osią założenia.
Wśród naturalnej roślinności rozmieszczono budowle nawiązujące do czasów antycznych i średniowiecznych. Nad stawem stanęła świątynia Diany, a Skierniewkę przeciął wzorowany na rzymskich akwedukt. Bluszcze pięły się po greckim ceglanym łuku zaś w innym miejscu sztuczna grota poświecona została Sybilli. Tuż obok łuku wybudowano neogotycki domek murgrabiego a niedaleko także domek gotycki.
Księżna Helena zgromadziła w swojej posiadłości dużą kolekcję antycznych rzeźb oraz przedmiotów naśladujących greckie i rzymskie wzory. Umieszczone były one w poszczególnych budowlach parku i służyły podkreśleniu ich charakteru.
Przez zestawienie malowniczej przyrody z ciekawymi budowlami powstał przepiękny ogród sentymentalny, który należał w swoim czasie do najpiękniejszych w całej Rzeczpospolitej. O jego pięknie można się ciągle przekonywać. Jest otwarty dla zwiedzających od wschodu do zachodu słońca. To wspaniałe miejsce na popołudniowy spacer i odpoczynek w cieniu drzew.