Pałac w Nieborowie
W niewielkim Nieborowie znajduje się jeden z najcenniejszych zabytków województwa łódzkiego, zespół pałacowo – parkowy należący w przeszłości do jednej z najważniejszych rodzin magnackich Rzeczpospolitej, Radziwiłłów. Obecnie jest on udostępniony zwiedzającym i działa tu muzeum.
Barokowy pałac w Nieborowie wybudował w końcu XVII wieku prymas Polski Michał Stefan Radziejowski. Jego projekt wykonał znany architekt, pochodzący z Holandii Tylman z Gameren. Jednak władanie Radziejowskich w Nieborowie nie trwało długo. W ciągu kolejnych stu lat posiadłość co kilka lat zmieniała właściciela. Spotkała ją w tym czasie jedna modernizacja, która wprowadziła do wystroju elementy rokokowe.
Wreszcie w 1774 roku dobra nieborowskie trafiły w ręce jednego z najpotężniejszych ludzi w ówczesnej Polsce. Objął je bowiem wojewoda wileński Michał Hieronim Radziwiłł. Stworzył on w pałacu prawdziwe centrum kulturalne oraz skompletował niezwykle ciekawą kolekcję malarstwa polskiego i europejskiego. Uzupełniały ją kolekcje starodruków, z których najstarsze datowane były na XVI wiek, książek i rycin. Zmienił się także wystrój pałacu. Nowy właściciel skompletował stylowe wyposażenie pokoi i sal reprezentacyjnych. Oprócz mebli trafiły tu przepiękne dywany, szkło oraz ceramika.
Pałac otoczony został ogrodem w stylu francuskim, który zaprojektował Szymon Bogumił Zug. Nie brakowało tu równo przyciętych trawników, alejek wysypanych żwirem, żywopłotów, ogrodów kwiatowych oraz fontann. W kolejnych latach ten sam architekt kierował także przebudową pałacu w stylu klasycystycznym.
Choć kolejni właściciele z rodziny Radziwiłłów nie dbali już o Nieborów tak bardzo jak Michał Hieronim to był on cały czas liczącą się rezydencją magnacką. W II połowie XIX wieku kolejny właściciel Michał Piotr Radziwiłł założył w majątku manufakturę majoliki, która wytwarzała kafle oraz ceramikę artystyczną. Dziś cały jej zespół oglądać można na specjalnej wystawie.
Zespół pałacowo – parkowy w Nieborowie składa się poza swoimi zasadniczymi częściami z zabudowań gospodarczych takich jak browar, wozownie, spichrze, stajnia czy kuźnia oraz dwóch oranżerii gdzie hodowane były egzotyczne rośliny.