Zamek książąt Pomorskich w Darłowie
Położone na Pomorzu Zachodnim Darłowo pochwalić się może jedynym w Polsce nadmorskim gotyckim zamkiem książęcym. To pamiątka po czasach, kiedy w XIV wieku było siedzibą wołogoskiego księcia Bogusława V.
Zamek położony jest nad rzeką Wieprza, nieopodal starego miasta. W średniowieczu istniała tu sztuczna wyspa. Zamek znajdował się poza systemem fortyfikacji miejskich i posiadał odrębne umocnienia.
Jest to budowla na planie czworoboku, z liczącą 28 metrów wieżą bramną od strony rzeki i drugą, mniejszą bramą prowadzącą do miasta. Po wschodniej stronie mieściło się skrzydło reprezentacyjne, z czteroprzęsłową salą rycerską nakrytą sklepieniem gwiaździstym. Skrzydła mieszkalne oraz potężne zamkowe mury okalały prostokątny dziedziniec.
Zamek wzniósł książę wołogoski Bogusław V ożeniony z córką Kazimierza Wielkiego Elżbietą. Szybko stał się on jednym z najważniejszych zamków Pomorza i w 1372 roku gościł w swoich murach przybyłych na zjazd książąt pomorskich. W kolejnych latach dokonywano dalszej rozbudowy rezydencji. Szczególnie zasłużyli się tutaj książę Eryk II oraz Bogusław X. w rękach pomorskich Gryfitów zamek pozostawał do początków XVII wieku. Po śmierci ostatniego z nich, Bogusława XIV trafił w ręce Brandenburgii, następnie Danii aby w końcu po przeszło 100 latach dostać się pod panowanie pruskie. Urządzono tu wówczas magazyny i szpital dla żołnierzy biorących udział w wojnach z Napoleonem.
W II połowie XIX wieku o zamek upomniała się duńska dynastia Glucksburgów. Spór trwał kilka lat i zakończył się dla niej połowicznym sukcesem. Odzyskano zamek ale samo miasto Darłowo pozostało własnością Prus. Duńczycy rządzili tu do 1912 roku.
Po II wojnie światowej w zamku urządzono muzeum, które działa tu do dziś. Ekspozycja zajmuje cztery kondygnacje, od piwnic po poddasze. Pokazano tu zarówno całkowicie wyposażone sale mieszkalne i reprezentacyjne jak również zbiory dotyczące historii Darłowa i samego zamku. Na bazie kaplicy zamkowej utworzono galerię sztuki sakralnej, natomiast salę rycerską zdobi galeria książąt pomorskich. Do zwiedzania udostępniono także wieżę zamkową, która stanowi także punkt widokowy.