Latarnia morska w Gąskach
Niewielka nadmorska miejscowość Gąski słynie z jednej z najwyższych latarni morskich na polskim Wybrzeżu. Wznosi się ona w centrum miejscowości, tuż za drzewami odgradzającymi ją od plaży.
Latarnię wybudowano w drugiej połowie XIX wieku jako element systemu nawigacyjnego wybrzeża Bałtyku. U jej podstawy znajduje się dom latarnika wraz z zabudowaniami gospodarczymi. Wieża latarni liczy sobie 50 metrów wysokości. Na szczycie umieszczono początkowo lampę naftową, która obecnie zastąpiono żarówką elektryczną. Dziś latarnia uruchamiana jest automatycznie i obecność latarnika nie jest już konieczna.
Poza funkcją nawigacyjną latarnia w Gąskach spełnia rolę głównej atrakcji turystycznej miejscowości. Na jej szczycie znajduje się punkt widokowy, z którego podziwiać można wybrzeże Bałtyku z położonymi wzdłuż brzegu Sarbinowem, Mielnem, Chłopami i Unieściem. Szczególnie spektakularny jest widok podczas wietrznej pogody, gdy fale z hukiem rozbijają się o plażę. Ich białe grzywy wyglądają wtedy nadzwyczaj malowniczo.
Aby dostać się na szczyt latarni pokonać 190 granitowych stopni. Przejście jest dość wąskie i bardzo kręte. Jednak widok z tarasu wynagradza wszelkie niedogodności.
Wstęp do latarni w Gąskach jest płatny. Bilety sprzedawane są w przyziemiu wieży. Wokół zlokalizowanych jest też kilka budek gastronomicznych oraz sklepiki z pamiątkami.