Szczecin

Szczecin, stolic województwa zachodniopomorskiego to liczące przeszło 400 tysięcy mieszkańców miasto położone u ujścia Odry do Zalewu Szczecińskiego. Pomimo tego, że oddalone jest od wybrzeża Bałtyku o kilkadziesiąt kilometrów jest jednym z najważniejszych polskich portów morskich. 

Szczecin należy do najstarszych ośrodków osadniczych na Pomorzu. Już w VI wieku istniał tu gród ludności kultury łużyckiej. W 967 roku Mieszko I przyłączył go wraz z resztą Pomorza do swego państwa. Już wówczas istniał tu port, dzięki któremu osada utrzymywało stosunki handlowe z południowymi wybrzeżami Skandynawii oraz z wyspami bałtyckimi. Okres polskiego panowania w Szczecinie nie był jednak długi. Choć jeszcze Bolesławowi Krzywoustemu w I połowie XII wieku udało się zhołdować niepokornego księcia Warcisława, to już w pięćdziesiąt lat później tereny te weszły w skład Cesarstwa Niemieckiego. W połowie XIII wieku otrzymał Szczecin prawa miejskie. Od tego czasu miasto pozostawało głównie w granicach kolejnych państw niemieckich, choć w różnych okresach, głównie na skutek wojen znajdowało się czasowo pod panowaniem Danii czy Szwecji. W granice Polski powrócił Szczecin dopiero 5 lipca 1945 roku. 

Najciekawszą częścią Szczecina są Wały Chrobrego. Ciągną się one wzdłuż Odry i Są nawiązaniem do fortyfikacji, jakie powstały tu za pierwszych Piastów. Ich rodowód jest jednak znacznie późniejszy. Obecny kształt tego reprezentacyjnego bulwaru miasta wiąże się z przebudową jak miała miejsce w II połowie XIX wieku. Wyburzono wtedy wcześniejsze fortyfikacje Szczecina, a na miejscu likwidowanego Fortu Leopold postanowiono zbudować główny miejski deptak z reprezentacyjnymi budynkami.

Budowę rozpoczęto na początku XX wieku. Powstały wtedy taras widokowy z wielkimi schodami, wieżami oraz fontanną. Za tarasem stanął gmach Rejencji Szczecińskiej, mieszczący dziś Urząd Wojewódzki. Rozpoczęto także budowę budynków Muzeum Miejskiego, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Głównego urzędu ceł. Wszystkie budynki powstawały w stylu historyzmu, nawiązując do budownictwa barokowego, manierystycznego oraz renesansu niderlandzkiego. 

Niemniej interesujące jest szczecińskie Stare Miasto. Jego głównymi dominantami są Zamek Książąt Pomorskich oraz bazylika świętego Jakuba. Zamek, pierwotnie gotycki zyskał dzięki późniejszym przebudowom cechy renesansowe i barokowe. Natomiast bazylika świętego Jakuba zachowała do dziś dostojny gotycki wygląd. W okolicach tych dwóch budowli skupia się najstarsza zabudowa Szczecina z licznymi kamieniczkami oraz bramami miejskimi. 

Szczecin, choć szerzej nieznany wart jest odwiedzenia. To miast o wielkich tradycjach i wspaniałej zabudowie. To także kolejne polskie miasto, które czeka na odkrycie przez większą rzesze turystów.