Stare Miasto w Toruniu
Położony nad Wisłą Toruń to jedno z najpiękniejszych miast Polski. Kojarzone jest przede wszystkim z postacią Mikołaja Kopernika, który się tu urodził a także z tradycyjnym toruńskim wypiekiem czyli piernikami. Jego urokliwe Stare Miasto z wartościowymi gotyckimi zabytkami wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO co podkreśla jego znaczenie na historycznej i architektonicznej mapie Polski.
Stare Miasto w Toruniu zachowało niemal niezmieniony XIII wieczny układ urbanistyczny. Nie bez znaczenia jest także fakt, że zachowało się tu bardzo dużo budowli gotyckich, co sprawiło, że Toruń znalazł się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego. Centralnym punktem Starego Miasta jest niemal kwadratowy rynek z potężną bryłą ratusza. Jego zbudowana z czerwonej cegły sylwetka zdecydowanie dominuje w całym otoczeniu. Tuz obok z cokołu pomniku spogląda na przechodniów Mikołaj Kopernik, najbardziej znany torunianin.
Na uwagę zasługują też kamienice mieszczące się dookoła rynku. W południowej pierzei wyróżnia się gotycki Dwór Artusa, zaś po wschodniej stronie wzrok przyciąga barokowa fasada Kamienicy Pod Gwiazdą. Większość domów przy rynku pochodzi jeszcze z okresu średniowiecza. W kolejnych wiekach zmieniły się tylko ich fasady przebudowywane według nowych mód. Wystarczy jednak zajrzeć na ich zaplecza by zobaczyć, że są znacznie starsze niż wskazywałyby na to elewacje.
Z północno zachodniego narożnika Rynku wygląda kościół pofranciszkański pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jego ceglana, gotycka bryła przyciąga wzrok ciekawym szczytem. Proste wnętrze o ciekawym sklepieniu gwiaździstym wzbogacają piękne barokowe ołtarze i ambona. Po drugiej stronie Rynku, w uliczce od niego odchodzącej ukrył się z kolei najważniejszy z toruńskich kościołów, bazylika katedralna pod wezwaniem świętych Janów. Budowana od I połowy XIII wieku, swój dzisiejszy kształt uzyskała dopiero w dwieście lat później.
Ciekawostką Starego Miasta jest znajdująca się w obrębie murów miejskich Krzywa Wieża. Wybudowana w XIII wieku zaczęła wkrótce osiadać ze względu na niestabilne podłoże. Dziś jej odchylenie od pionu wynosi około półtora metra.
Po spacerze toruńskimi uliczkami, wśród starych kamienic nie można nie pójść nad Wisłę skąd rozciąga się najpiękniejszy widok na Stare Miasto. A gdy zapadnie zmrok i budynki zostaną podświetlone przez latarnie i reflektory można się tu poczuć jak w bajce.