Chełmno

Jak sie zakochać to tylko w Chełmnie. To jedyne miasto w Polsce posiadające trasę zakochanych a chełmińskie walentynki obchodzone są co roku bardzo hucznie. A wszystko to wiąże się z faktem, że w tutejszym kościele farnym przechowywane są relikwie świętego Walentego, patrona zakochanych (i szaleńców, choć niektórzy twierdzą, że to to samo).

 W związku z „zakochanymi” tradycjami miasta w Chełmnie wyjątkowo uroczyście obchodzi się także Noc Świętojańską, czas kiedy w dawnych obrzędach wróżono o tym jakiego dostanie się męża lub żonę, a przy ogniskach bawiono się do białego rana. 

Zabytkowe Chełmno to miejsce gdzie zakochani na pewno znajdą dla siebie jakiś malowniczy zakątek. Nie brak tu ani wąskich uliczek, ani cichych zaułków ani pięknych gotyckich budowli. Już samo podziwianie panoramy miasta z brzegu Wisły może przemienić się w romantyczny spacer. A co dopiero kiedy trafi się plątaninę staromiejskich ulic.

Historia Chełmna jest długa i bogata. Już w XI wieku Piastowie założyli tu gród obronny. W XIII wieku władcami tych ziem zostali krzyżacy, którzy zbudowali w Chełmnie zamek i uczynili z niego stolicę prowincji. Ze względu na położenie w pobliżu ujścia Wisły do Bałtyku w średniowieczu miasto należało do Hanzy co dawało mu duże korzyści handlowe.

Czasy średniowiecznej świetności Chełmna przypomina jego zespół staromiejski z górującą nad nim sylwetką pochodzącego z przełomu XIII i XIV wieku kościoła farnego pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Dobrze widoczny jest też dawny układ urbanistyczny z prostokątnym rynkiem i stojącym na nim ratuszem. Od rynku rozchodzą się prostopadle boczne ulice przy których zachowało się wiele starych kamienic. Całość opasują dawne mury obronne z basztami, które zachowały się tu niemal w całości. Za kościołem farnym znajdują się z kolei gotyckie zespoły klasztorne franciszkanów oraz benedyktynek.

Urokliwe Chełmno to świetne miejsce na spędzenie wolnego czasu na spacerach po wąskich miejskich uliczkach. Najlepiej z najbliższą osobą.