Pałac w Wilanowie
Wilanów, niegdyś niewielkie miasteczko położone nieopodal stolicy, dziś jedna z jej dzielnic. Choć do centrum nie jest stąd specjalnie daleko to wjeżdżając do Wilanowa ma się wrażenie jakby przebywało się wiele kilometrów od metropolii. Dużo zieleni, cisza i charakterystyczna atmosfera sprawiają, że jest to jedno z ulubionych miejsc spacerowych mieszkańców Warszawy.
Wilanów to także miejsce, gdzie znajduje się jeden z najważniejszych zabytków stolicy – barokowy pałac wzniesiony przez Jana III Sobieskiego otoczony wspaniałym parkiem. Obecnie znajduje się tu muzeum prezentujące wnętrza pałacowe oraz przybliżające życie w epoce złotej wolności szlacheckiej.
Pałac wybudowano w II połowie XVII wieku dla króla Jana III Sobieskiego. Początkowo był typową magnacką rezydencją podmiejską, zbudowaną w stylu staropolskiego dworka z dwoma alkierzami po bokach. Król spędzał tu swój wolny czas, przebywała tu także jego żona oraz dzieci. Po śmierci Sobieskiego pałac pozostawał w rękach jego synów a następnie przez prawie 200 lat znajdował się w rękach najważniejszych rodzin szlacheckich Rzeczpospolitej: Sieniawskich, Czartoryskich, Potockich, Lubomirskich i Branickich. W I połowie XVIII wieku budowla została rozbudowana o boczne skrzydła przyjmując formę popularnej w tamtym czasie rezydencji „entre cour et jardin” czyli między podwórzem a ogrodem.
W rękach prywatnych pozostawał pałac do czasów II wojny światowej, ale już na początku wieku XIX ówczesny właściciel, Stanisław Kostka Potocki utworzył tu jedno z pierwszych publicznych muzeów w Polsce. Prezentowane były tu kolekcje sztuki europejskiej i dalekowschodniej. Osobną część ekspozycji stanowiły pamiątki po Janie III Sobieskim oraz przypomnienie wspaniałych fragmentów historii Polski.
Muzeum w Pałacu w Wilanowie otwarto ponownie po II wojnie światowej, w latach sześćdziesiątych. Po niezbędnych renowacjach przedstawia ono przepych barokowego wystroju, wspaniałe meble, sprzęty oraz przedmioty artystyczne. Bogata jest także tutejsza kolekcja malarstwa europejskiego i polskiego. Całość otacza park z przepięknym ogrodem różanym oraz oranżerią, gdzie prezentowane są wystawy czasowe.
Zwiedzanie Pałacu ułatwiają audio przewodniki, które można wypożyczyć przy kasach. Natomiast dla grup zorganizowanych przygotowano specjalna ofertę zwiedzania tematycznego, połączoną z pogłębianiem wiedzy o Polsce szlacheckiej.