Muzeum Chopina w Żelazowej Woli
Żelazowa Wola, niewielka, licząca zaledwie około 60 stałych mieszkańców miejscowość na Mazowszu, około 50 kilometrów na zachód od Warszawy jest dla Polaków miejscem niezwykłym. To tu w miejscowym dworku w 1810 roku przyszedł na świat najwybitniejszy polski kompozytor Fryderyk Chopin. I choć jego późniejsze życie związane było głównie z salonami europejskich stolic to w swej twórczości zawsze powracał do mazowieckich krajobrazów i ludowych motywów muzycznych znanych mu z dzieciństwa.
We wsi stoi klasycystyczny dworek Skarbków z XVIII wieku. W nim właśnie poznali się rodzice Fryderyka Chopina Justyna Krzyżanowska i Mikołaj Chopin, który był guwernerem dzieci tutejszych właścicieli. Po ślubie Chopinowie zamieszkali w oficynie, gdzie urodził się ich syn, późniejszy sławny kompozytor. Wkrótce po tym wydarzeniu rodzina przeniosła się do Warszawy, a mały Fryderyk powracało dworku Skarbków podczas letnich wakacji oraz świąt.
Muzeum poświęcone Fryderykowi Chopinowi utworzono w dworku w Żelazowej Woli po II wojnie światowej. Odtworzono wnętrza z początku XIX wieku wykorzystując meble oraz wyposażenie pochodzące z różnych polskich dworków z tego okresu. Sprowadzono także pochodzące z początku XIX wieku warszawski fortepian z firmy Leszczyńskich oraz pionowy klawikord nazywany popularnie „żyrafą”. Na ścianach zawisły portrety przedstawiające rodzinę Chopinów. Renowacji poddano także otaczający dworek park krajobrazowy. Na jego terenie, przez który malowniczo przepływa rzeka Utrata rosną liczne ciekawe okazy drzew i krzewów jak jodły kalifornijskie, sosny amerykańskie, berberysy czy pigwowce. Ponadto w parku rozmieszczono popiersia Chopina oraz jego pomnik wykonany z brązu przez Józefa Gosławskiego.
Dworek w Żelazowej Woli służy nie tylko jako muzeum biograficzne Fryderyka Chopina, gdzie zapoznać się można z atmosferą jego domu rodzinnego ale także jako kameralna sala koncertowa. W salonie stoi współczesny fortepian koncertowy, który wykorzystywany jest podczas recitali. Występują tu pianiści z polski i ze świata w tym liczni uczestnicy i laureaci odbywających się w Warszawie konkursów chopinowskich.