Kościół św. Anny w Oleśnie
Olesno to niewielkie miasto położone na północy województwa opolskiego. Znajduje się tu jeden z najważniejszych zabytków całego Śląska, zaliczany do dawnej klasy zerowej drewniany kościół odpustowy pod wezwaniem świętej Anny. Każdego roku przyciąga on tłumy turystów i pątników. Pierwsi zachwycają się jego unikatową, niespotykaną nigdzie indziej w Polsce architekturą, drudzy natomiast pielgrzymują do jednego z najważniejszych sanktuariów regionu.
Kościół św. Anny leży około półtora kilometra od centrum miasta. Należy do parafii pod wezwaniem Bożego Ciała w Oleśnie. Znajduje się tu czczona w okolicy, pochodząca z przełomu XV i XVI wieku figura świętej Anny Samotrzeciej, czyli przedstawionej z Marią i Jezusem.
Początków kultu świętej Anny upatruje się już w XIII wieku, kiedy to święta Jadwiga Śląska, żona Henryka Brodatego miała na jednym z drzew zawiesić jej obraz, który otoczony został czcią po tym jak za jego wstawiennictwem została ocalona z napaści zbójców dziewczyna z pobliskiej wsi. Ona to na pamiątkę swojego ocalenia miała zlecić wykonanie figury, która obecnie znajduje się w kościele.
Sama budowla składa się z części powstałych w różnych okresach czasu. Najstarsze jest prezbiterium pochodzące najprawdopodobniej z I połowy XIV wieku. Umieszczono w nim pień sosny, na której wisiał pierwotnie obraz świętej Anny. Do niego w prawie sto lat później dobudowano nawę na planie prostokąta. W II połowie XVII wieku po północnej stronie nawy stanęła część centralną w kształcie gwiazdy lub jak mówią niektórzy róży. Składa się ona z sześciokątnego pomieszczenia otoczonego kaplicami, które wyposażana były przez darczyńców. Całość tworzy unikalną, niepotykaną nigdzie indziej budowlę.
Wnętrze wypełniają wota dziękczynne gromadzone w sanktuarium od wieków. Na szczególną uwagę zasługują wiszące na belce tęczowej najstarsze przedmioty, wśród których zobaczyć można tureckie kajdany, rzeźba głowy jelenia świętego Huberta czy kije pątniczy.
Turyści i pątnicy przybywają do Olesna przez cały rok. Jednak największe tłumy gromadzą się tu zawsze w dniu odpustu ku czci świętej Anny w lipcu. Wielotysięczny tłum wypełnia wtedy niewielki kościół i okoliczne tereny. W ciągu pozostałych miesięcy jest tu znacznie spokojniej i można się wtedy cieszyć obcowaniem z tym wspaniałym zabytkiem architektury.